Archiwum wystaw

Z nici Ariadny

Budynek C, I piętro

Wystawa czynna od 29 czerwca do 9 września 2018 r.

Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” ma charakter konkursowy, a jej kolejne edycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła, którego głównym tworzywem są nici. Spośród 530 nadesłanych w tym roku prac Jury pod przewodnictwem dr hab. Izabeli Wyrwy z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wybrało do prezentacji 313 najlepszych. Podczas wernisażu wystawy 29 czerwca 2018 r. poznaliśmy laureatów wyróżnień.

Lista wyróżnionych prac znajduje się TUTAJ

W szóstej edycji wystawy, podobnie jak w latach ubiegłych, szczególnie popularne okazało się szydełkowanie, koronka frywolitkowa oraz różne odmiany haftu, od haftu krzyżykowego po skomplikowane desenie haftu płaskiego, cieniowanego, wypukłego i ażurowego. Wielu uczestników inspirowało się tradycyjnym haftem ludowym, głównie z regionów: kujawskiego i kaszubskiego. Ciekawostką w tegorocznym konkursie okazała się praca wykonana japońską techniką kumihimo. Na wystawie eksponowane są prace o bardzo zróżnicowanych formach – serwety, bieżniki, obrusy, firanki, poduszki i obrazki, stroje, biżuteria, drobne przedmioty dekoracyjne.

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez jej współorganizatora, markę Ariadna S. A. Fabryka Nici.

Kuratorka: Danuta Lorent-Więckowska

Aranżacja przestrzeni: Mirosław Owczarek