Archiwum wystaw

Z modą przez XX wiek

Budynek C, 1 piętro.

Od ciasnych gorsetów, długich sukni i ogromnych kapeluszy, poprzez małe czarne i mini, aż do hipisowskich kwiecistych sukienek, czy współczesnych jeansów. Moda w XX wieku zmieniała się niezwykle szybko i radykalnie. Widać to wyraźnie na naszej panoramicznej wystawie, będącej pierwszą w Polsce tak szeroką, retrospektywną ekspozycją, poświęconą modzie XX wieku. Pokazujemy na niej ponad 230 damskich i męskich strojów oraz akcesoriów, a prezentacja jest podzielona na dwie, odmiennie zaaranżowane części.

W części pierwszej, obejmującej okres 1900-1939, zwiedzający mogą poczuć klimat minionych epok, przyjrzeć się scenom z życia klasy średniej, ubranej według obowiązujących trendów. Możemy odwiedzić secesyjny salonik, podziwiać stroje dam przybyłych do atelier fotograficznego, podglądać kobiecy negliż w sypialni, czy wreszcie obserwować eleganckie towarzystwo w foyer teatru. Oprawę dla strojów i akcesoriów stanowią meble, tkaniny, obrazy i przedmioty użytkowe, wypożyczone również z innych muzeów oraz od właścicieli prywatnych.

Druga część wystawy poświęcona jest modzie od lat 40. do końca lat 90. ubiegłego wieku. Dzięki zaprezentowanym w gablotach w układzie chronologicznym damskim i męskim strojom charakterystycznym dla poszczególnych dekad, pozawala ona prześledzić zmiany zachodzące w tym czasie zarówno w kanonach mody światowej jak i polskiej. Fragment ekspozycji zaaranżowany w formie wybiegu dla modelek daje natomiast możliwość przyjrzenia się eleganckim ubiorom z lat 70. i 80. pochodzącym z Domu Mody „Telimena”, młodzieżowej odzieży projektowanej przez Barbarę Hoff oraz strojom unikatowym autorstwa łódzkich artystów plastyków.