Archiwum wystaw

PolishUp

Budynek D, I piętro

Wystawa czynna od 14 czerwca do 2 września 2018 r.

Wystawa PolishUp to ważna część projektu BiznesUp! design made in Poland, którego celem jest promocja rodzimego wzornictwa w kraju i za granicą, a także wsparcie międzynarodowej współpracy polskich marek. Prezentujemy 40 produktów wybranych spośród ponad dwukrotnie większej liczby zgłoszeń. Choć formuła, ograniczająca możliwość wyboru jedynie do zgłoszonych obiektów, budziła nasze obawy, nie mogliśmy nie zauważyć, że projekt PolishUp jest naturalną i potrzebną kontynuacją naszych wcześniejszych projektów wystawienniczych (Unpolished, PolishedUp, Moderna. Przemysł+Rzemiosło), które przez ostatnie 10 lat dokumentowały przemiany w polskim projektowaniu.

Łódzka wystawa PolishUp, stała się czwartą wystawą w cyklu, która jednak mniej opowiada o projektantach, a znacznie bardziej o producentach i rynku. Wybierając 40 obiektów (20 z województwa łódzkiego i 20 z pozostałych polskich województw) świadomie stawialiśmy na zróżnicowany charakter firm. Wybraliśmy zarówno duże i doświadczone marki współpracujące z polskimi projektantami (Fameg, Noti), mniejsze firmy, dla których wzornictwo jest ważnym elementem rozwoju i budowania pozycji marki (Many Mornings, Tre product) oraz kilkuosobowe i jednoosobowe studia (August design studio, Tartaruga), które prowadzą kameralną działalność na pograniczu designu i rękodzieła. W selekcji znalazły się także reedycje i reinterpretacje polskiego wzornictwa z lat 60 (Vzór, 366 Concept).

Zależało nam na spójnym charakterze wystawy, prezentującej przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Wybierając produkty, zwracaliśmy uwagę na jakość wzornictwa, ergonomię, estetykę, funkcjonalność i oryginalność. Przyglądaliśmy się również komunikacji marki i produktu, jej spójności, konsekwencji i jakości. Ocenialiśmy zapotrzebowanie i potencjał rozwoju międzynarodowej współpracy. Wystawa PolishUp to prezentacja 40 polskich marek spełniających te kryteria. Bez obaw i z przekonaniem zapraszamy do współpracy z nimi.

Kuratorzy wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł Grobelny