Wystawa stała


W kuchni Pani GoldbergowejSkansen, dom nr 6

 „W kuchni Pani Goldbergowej” jest kameralną wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób. Czas zwiedzania około godziny. 

Początek tej niezwykłej wystawie dały pamiątki, meble i przedmioty życia codziennego z powojennego mieszkania Zenona i Marii Goldbergów zgromadzone w dwóch izbach: niewielkim przedpokoju oraz tytułowej kuchni. W przedpokoju poznajemy historię Bałut oraz losy rodziny Goldbergów. Możemy tu przeglądać elektroniczny album ze zdjęciami rodziny, prześledzić na mapie szlaki rodzinnych migracji oraz zapoznać się z jej drzewem genealogicznym.

W przestrzeń kuchni, w której Goldbergowie są wirtualnymi przewodnikami, wkomponowane zostały zagadnienia związane z codziennością jak np. nauka, praca, zabawa, odpoczynek, świętowanie, prace domowe. Tu również można przeglądać gazety i książeczki dla dzieci w języku jidysz oraz wyszukiwać przodków w reprincie Księgi Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939.

Mikrohistoria jednej rodziny wpisana została w szerszą historię lokalną. Wspomnienia o mieście zapamiętanym przez Goldbergów stały się pretekstem do opowieści o życiu przedwojennej Łodzi. Autorkami wystawy są kustosz Anna Dąbrowicz i prof. Halina Goldberg, której głos możemy usłyszeć w opracowanej specjalnie do wystawy ścieżce dźwiękowej. Składają się na nią wywiady z jej rodzicami, uzupełnione historycznymi komentarzami, przeplatane archiwalnymi nagraniami muzyki popularnej z lat 20. i 30. Niespodzianką dla zwiedzających jest multimedialne zwierciadło, w którym można podejrzeć scenkę z życia tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Wystawa dała też początek innym projektom wykorzystującym techniki cyfrowe. W domu nr 6 realizowany jest projekt animacyjno-edukacyjny „Nasza szafa”, który stworzono dla utrwalania i dzielenia się historiami o rodzinnych pamiątkach. Z kolei projekt Digital Scholarly Commons: Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi powstał we współpracy międzynarodowego zespołu pod kierunkiem prof. Haliny Goldberg i Anny Dąbrowicz. Jest swego rodzaju interdyscyplinarnym katalogiem towarzyszącym wystawie, przewodnikiem i jednocześnie miejscem naukowego dyskursu dotyczącego życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Łodzi.

Zobacz również


Google Arts & Culture

Tkaniny odzieżowe projektu Anny Brokowskiej, efektowne ubiory z łódzkiego Domu Mody „Telimena” czy ubrania szyte na miarę przez rzemieślników i „domowe krawcowe” - to wszystko na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi.

KOTŁOWNIA – muzeum interaktywne

Filmy, animacje, quizy, aplikacje i gry – w zrewitalizowanej kotłowni dawnej fabryki Ludwika Geyera, wykorzystujemy najnowsze technologie, żeby opowiadać o historii przemysłu włókienniczego oraz samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów w sposób atrakcyjny, angażujący zwiedzających w każdym wieku.

Budynek D, parter

Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja maszyn w ruchu

Wystawa przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Prezentacja maszyn w ruchu zwykle robi na zwiedzających duże wrażanie, tym bardziej, że dopełniają ją także elementy scenograficzne ekspozycji – makrofotografie wielkiej XIX wiecznej tkalni.

Budynek A, parter

Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Na wystawie oglądamy 93 spośród blisko 1500 obiektów, należących do Działu Technik Włókienniczych. Zwiedzający mogą poznać tajniki włókienniczego procesu produkcji, a także kierunek w jakim ewoluowały same narzędzia i maszyny.

Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.

Skansen, domek nr 6.
Budynek nr 6, w którym można oglądać wystawę nazywany jest potocznie Domkiem Tkacza. Z zewnątrz bardzo go przypomina, chociaż w przeszłości żadne z jego pomieszczeń nie pełniło funkcji izby warsztatowej.