Archiwum wystaw

"Sprusiak, jakiego nie znamy"

Budynek A, II piętro

Wystawa czynna od 11.05.2017 r. do 29.12.2017 r.

Tadeusz Sprusiak był cenionym malarzem. Jednak mało kto wie, że zajmował się również designem. Na wystawie prezentujemy projekty tkanin jego autorstwa, które pochodzą z lat 50. XX w. To niewielkie prace mieszczące się w granicach kilkudziesięciu centymetrów. W projektach tkanin sukienkowych najczęściej pojawiają się motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach natomiast w projektach tkanin koszulowych przeważają motywy geometryczne. Artysta chętnie tworzył wzory o intensywnej kolorystyce. Oprócz samych projektów, na wystawie można zobaczyć również ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, a także w formie sukienek, które powstały w Dziale Konserwacji naszego Muzeum. Ich fasony odpowiadają modzie l. 50. XX w. Ekspozycję uzupełniają fotografie z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujące go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni malarskiej.

Kuratorzy: Marta Galik oraz Marcin Gawryszczak

Koordynator: Magdalena Sibera
Projekt ekspozycji: Marta Galik

Projekt graficzny: Mirosław Owczarek

Program wydarzeń towarzyszacych wystawie.

Tekst kuratorski