Archiwum wystaw

Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego

Domek nr 4

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Wystawa czynna od 20.05.2017 r. do 29.10.2017 r.

Krajobraz włókienniczej Łodzi to nie tylko wielkie fabryki, ale także małe, rodzinne zakłady rzemieślnicze. Wystawa przybliża historię pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4 w Łodzi, założonej w 1958 roku przez Tadeusza i Cecylię Potrzebowskich.

Ekspozycja podzielona na dwie części przedstawia wnętrze niewielkiego zakładu rzemieślniczego. W pierwszej części zebrano urządzenia, które tuż po wojnie Tadeusz i Cecylia Potrzebowscy znaleźli porzucone w swoim pierwszym mieszkaniu oraz te, które w późniejszych latach udało im się dokupić. Znajdziemy tu przedwojenne maszyny hafciarskie, w tym unikatowy trójgłowicowy automat do haftowania firmy Würker. Jego działanie polega na jednoczesnej pracy trzech głowic, które sterowane są przez perforowaną taśmę zawierającą wzór haftu. Data i numer seryjny świadczą, że jest to jeden z pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez tą niemiecką firmę. Poza pokaźnym automatem, w tej części wystawy zobaczyć można również przypominającą dziecięcą zabawkę, ręczną maszynkę do rysowania szablonów. Wygląd pomieszczenia odtworzono na podstawie rodzinnych wspomnień. W drugiej części ekspozycji prezentowany jest przedwojenny wzornik hafciarski firmy Würkera oraz księga wzorów stworzona przez rodzinę Potrzebowskich. Znajdują się tu także przykłady gotowych realizacji hafciarskich, w tym chusta z motywem pawia – praca dyplomowa jednej z uczennic pracujących w zakładzie. Uzupełnieniem wystawy są pamiątki i zdjęcia przekazane przez córki Tadeusza i Cecylii Potrzebowskich.

Pracownia haftu, w której pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich działała do końca lat 80. ubiegłego wieku. Odtworzone w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, wnętrza zakładu są nie tylko retrospekcją dawnych rodzinnych pracowni i realiów życia łódzkich rzemieślników, ale także miejscem pokazów haftu maszynowego oraz spotkań z córkami założycieli – Krystyną i Urszulą oraz uczennicą Cecylii – Haliną Skrzypek. Uczestnicy mają szansę poznać tajniki powstawania haftu maszynowego, od stworzenia wzoru po przystosowanie maszyny do pracy. Jednak przede wszystkim mogą wysłuchać opowieści o losach małego, rodzinnego zakładu i trudzie jaki wkładano w jego utrzymanie. W swoim założeniu wystawa poprzez odwołanie do wspomnień i losów jednej rodziny, ukazuje szerszy kontekst historii powojennego łódzkiego rzemiosła.

Kuratorka: Anna Dąbrowicz

Producentka: Jolanta Piwońska

Projekt graficzny: Mieczysław Owczarek

Program wydarzeń towarzyszących

Tekst kuratorski

Ulotka

Scenariusz filmu

Teaser do filmu

Film

Gra terenowa

Scenariusz warsztatów "Sztandarowo niestandardowo"

Link do zdjęć

Wszystkie materiały wytworzone w projekcie zostały udostępnione na podstawie licencji otwartej Creative Commons

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.