Archiwum wystaw

RAZEM TWORZYMY ŚWIAT. WYSTAWA LALEK

Budynek D, parter

Wystawa czynna od 1 maja do 16 września 2018 r.

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

Lalki pochodzą ze zbiorów Jolanty Królikowskiej, urodzonej w Łodzi artystki, podróżniczki, prezeski Fundacji Jomi, która od lat prowadzi i wspiera działania mające na celu poprawienie życiowej, materialnej i społecznej sytuacji mieszkańców Afryki. Artystka podróżuje po świecie w poszukiwaniu twórczych inspiracji, jak również lalek do swojej kolekcji. Pierwsza, zakupiona została w Ugandzie jako podarunek dla głuchoniemej dziewczynki. Dała ona początek kolekcji.

Prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. Przypominają wyglądem mieszkańców krain, z których pochodzą. Za każdą z nich stoi historia - niektóre były darem dla kolekcjonerki, inne pochodzą z warsztatów lokalnych artystów, jeszcze inne zostały zakupione specjalnie do kolekcji.

Integralną częścią prezentacji lalek są warsztaty, podczas których spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: jak bardzo jesteśmy do siebie podobni? Co nas różni od ludzi mieszkających na drugiej półkuli? Czy każdy dorosły miał w dzieciństwie przytulankę? Może zachował ją do dziś? Uczestnicy dowiedzą się też, między innymi, z czego zbudowane są afrykańskie domostwa oraz z czego słynie Peru. Będzie można zaprojektować nowoczesne stroje inspirowane egzotyczną modą lub stworzyć własną, współczesną wersję tradycyjnej lalki.

Prezentacji towarzyszy album „Dzieci świata - Children of the world”, zawierający portrety dzieci i oryginalnych lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków naszego globu.