Wystawa czasowa

JERZY ANTKOWIAK – MODA POLSKA

Ta historia rozpoczyna się w piwnicy domu Jerzego Antkowiaka w Komorowie. Właśnie tam projektant Tomasz Ossoliński odkrył imponujące archiwum ubrań z metką Mody Polskiej, które stało się punktem wyjścia do przygotowania kuratorowanej przez niego wystawy na 60-lecie powstania marki. Efekty spotkania dwóch wybitnych arbitrów elegancji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentować będzie od 6 października 2018 r.

Moda Polska warta jest uwagi nie tylko z powodu stworzonych pod jej szyldem kolekcji strojów. W losach tej instytucji skupiają się jak w soczewce istotne problemy kulturowe i społeczne kolejnych dekad – od lat 60. poprzez okres przemian ustrojowych aż po czasy młodej demokracji. Powołana do życia w 1958 r. poprzez połączenie Biura Mody EWA i sklepów Gallux-Hurt firma miała służyć edukacji modowej Polaków oraz reprezentowaniu przemysłu odzieżowego PRL na międzynarodowym rynku. Ale szybko stało się jasne, że jest czymś więcej – pierwszą w powojennej Polsce marką w branży mody, która oferowała nie tyle ubrania, co fascynujący styl życia. Projektanci Mody Polskiej stawiali odpór wszechobecnej szarzyźnie i bylejakości, lansując wzorce przywiezione prosto z Paryża i wyrastając ponad przaśne realia PRL. Dowodzona w pierwszych latach istnienia przez Jadwigę Grabowską instytucja uczyła nie tylko zasad dobierania strojów, ale także pomagała kolejnym pokoleniom Polaków przyswoić dobre wzorce estetyczne. Udała jej się trudna sztuka – była zarazem egalitarna i prestiżowa. Choć w kolejce po nowe sukienki ustawiały się obok siebie i żony dygnitarzy, i skromne urzędniczki, Moda Polska dbała o zachowanie aury wyjątkowości i nie schlebiała masowym gustom.

Nie byłoby to możliwe bez Jerzego Antkowiaka. To on, objąwszy nieformalne kierownictwo artystyczne około 1967 r., stopniowo przydawał Modzie Polskiej nonszalancji i niepokornego rysu. Ceramik po wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych rozpoczął współpracę z marką od zaprojektowania serwisu kawowego wykorzystującego charakterystyczny motyw jaskółki. W kolejnych latach ujawnił w pełni swoją osobowość odważnego wizjonera i artysty, proponując ekstrawaganckie stroje nawet w trudnych czasach stanu wojennego i konsekwentnie zarządzając marką aż do 1997 r.

Prezentacja ubrań, dodatków, pamiątek i rysunków ze zbiorów Antkowiaka oraz kolekcji muzealnych i prywatnych stanowić będzie punkt wyjścia do szerokiej refleksji nad modą jako zjawiskiem kulturowym i społecznym wraz z rządzącymi nią uniwersalnymi mechanizmami. Wystawa przybliży sposób funkcjonowania atelier projektanta, by następnie wprowadzić widza w przestrzeń pokazu mody. Tym samym otworzy pole do namysłu nad związkami między projektowaniem ubioru a sztuką, a co za tym idzie – sposobem funkcjonowania ubioru w muzeach i statusem mody w obszarze sztuk wizualnych.

Kuratorzy: Tomasz Ossoliński, Marta Galik
Producent: Aleksandra Kmiecik
Architektura wystawy: Szymon Bobrowicz
Identyfikacja wizualna: Dawid Ryski
Stylistka: Anna Poniewierska
Projekt plastyczny, koordynacja realizacji i współpraca przy opracowaniu merytorycznym wystawy: Karolina Ciejka, Dorota Zalewska, Emilia Zalewska- Expo Factor
Wykonawca prac budowlanych: Natalia Domaszewska – Inpla - Bis Sp. j
Konsultacja i teksty: Aleksandra Boćkowska, Ewa Rzechorzek
Projekt graficzny i skład informatora: Karolina Radwańska
Kompozytor muzyki na wystawie: Tomasz Wiracki

Otwarcie wystawy: 6 października 2018, godz. 18:00

Wystawa będzie czynna do 17 marca 2019

Budynek D, II i III piętro.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE:

g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik

g. 17:00 Prezentacja projektu Moniki Gromadzińskiej „Ubrania, które tworzą mitologię miejsca”

g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Tomasz Ossoliński

g. 17:00 Moda Polska. Spotkanie z Ewą Rzechorzek

g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik

g. 17:00 Wykład Marcina Różyca “Klasyka i rewolucja – najnowsza historia muzealnictwa na przykładzie najciekawszych i najbardziej spektakularnych wystaw mody w Polsce i na świecie”.

g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Tomasz Ossoliński

g. 17:00 Prezentacja Izabeli Franckiewicz-Olczak dotycząca badania “Jak osiągnąć sukces w branży modowej? - analiza znaczenia gospodarczego, dróg kariery i czynników sukcesu.

8 grudnia

g. 16:00

Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik

g. 17:00 Wykład Sylwii Romeckiej-Dymek “Piękne i brzydkie oblicza mody”

Zapisy na zwiedzanie wystawy z kuratorem przyjmujemy codziennie w godz. 8.00-16.00 pod numerem telefonu: 42 683 26 84 wew. 204.