Wystawa czasowa

Azja-Europa III

Budynek A, I piętro

Wystawa czynna od 7.09.2017 r do 12.11.2017 r.

Pomysłodawczynią projektu „AZJA – EUROPA III” jest Erny Piret, która w 2009 r. zapoczątkowała cykl międzynarodowych wędrujących wystaw, stanowiących wówczas podziękowanie dla swojej wieloletniej przyjaciółki, pochodzącej z Japonii artystki Kakuko Ishii. Kuratorką tegorocznej, trzeciej już odsłony ekspozycji poświęconej sztuce włókna, jest Marika Szàraz – artystka i projektantka na co dzień pracująca i mieszkająca w Brukseli.

Koncepcja kuratorki opiera się na prezentacji wschodniej i zachodniej tradycji sztuki włókna. Kluczem doboru prac stały się innowacyjne i różnorodne techniki oraz chęć podkreślenia roli eksperymentu w twórczości poszczególnych artystów, dążących do perfekcji poprzez wybór i modyfikację odpowiednich środków artystycznych.

Celem Szàraz nie było zderzenie/porównanie tradycji kulturalnej Wschodu i Zachodu, lecz prezentacja bogactwa kreatywnej wyobraźni artystów europejskich i azjatyckich. Prace azjatyckich artystów są autentyczne, głęboko zanurzone w kulturze i historii, zaś Europejczycy często wprowadzają do tradycyjnych technik oryginalne rozwiązania, twórczo przekształcając je na potrzeby wyrażenia własnej, indywidualnej kreacji. Wierna koncepcji Piret, Szàraz stworzyła wystawę jako dzieło sztuki samo w sobie, gdzie obecność każdej pracy opiera się na dążeniu do ukazania harmonii prezentacji.

Ekspozycja prezentuje wybór prac artystów pochodzących z trzech krajów azjatyckich (Chiny, Japonia i Korea Południowa) i czternastu europejskich (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Hiszpania i Szwecja).  Na wystawie będzie można zobaczyć także dzieła stworzone na potrzeby trzeciej edycji „AZJA - EUROPA”, gdzie zostaną one pokazane po raz pierwszy.

Premierowa odsłona „Asia-Europe III” (tytuł oryginalny) prezentowana była w Deutsches Textilmuseum w Krefeld w Niemczech od października 2016 do  kwietnia 2017 r. Po zamknięciu ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, projekt zostanie pokazany w 2018 r. w Janina Monkute Marks Museum Gallery w  Kiejdanach w Litwie.

Artystki/artyści biorący udział w wystawie:

Antra AUGUSTINOVICA – Litwa
Marian BIJLENGA –Holandia