16.06.2018 r., g. 16.00

Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego

Temat: „Jacques Fath, zapomniany rywal Diora”.

Zapraszamy na wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego zatytułowany „Jacques Fath, zapomniany rywal Diora”. Uznanie paryskich elegantek Jacques Fath zdobył krótko przed wybuchem drugiej wojny. W okresie niemieckiej okupacji ten niespełna trzydziestoletni projektant kontynuował działalność zawodową, stając się jednym z najbardziej cenionych i popularnych krawców „haute couture”. W latach powojennych z powodzeniem konkurował z Christianem Diorem, a francuska prasa chętnie podsycała emocje, porównując najnowsze dokonania obydwu królów mody. Dobrą passę przerwała śmierć Fatha w wieku zaledwie 42 lat.

---------------------------------------------------

dr Krzysztof Trojanowski - adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa”.

Wykład towarzyszy wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)
Bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł

MAMY wenę – warsztat dla mam

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Wykład prof. Janis Jefferies.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce.

CZY TKANINY STROJĄ MINY?

Czy tkaniny stroją miny? Czy potrafią zamienić się w nieprawdopodobne zwierzęta, stwory lub rośliny?

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.