Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

27.04.2017 r., g. 18.00.

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”. Od pięciu dekad z wyjątkową pasją zajmuje się uprawianiem sztuki tkaniny, ale jest także wyjątkowo energicznym organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, doświadczonym i bardzo aktywnym pedagogiem. Mimo, że dyplom z architektury wnętrz uzyskała we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki, niemal bez reszty uwiodła ją tkanina. O swoim życiu artystka mówi, że to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki. Ma w swoim dorobku ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które pokazała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Na wystawie będzie można zobaczyć 80 prac artystki pogrupowanych w trzech zespołach. Będą to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.

Kurator: Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

Wystawa czynna do 20 sierpnia br., budynek A I piętro.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wykład

„Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler”
25.05.2017 (czwartek), godz. 17.00
prelegent: prof. Maria Poradowska-Werszler

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

29.04.2017 r. (sobota), godz. 13.00
1.07.2017 r. (sobota), godz. 13.00
18.08.2017 r. (piątek), godz. 20.00

Warsztat "Stwórz ten wątek"

Opowiadacie niestworzone historie? Słowo WĄTEK niezaprzeczalnie kojarzy Wam się z filmem, a nie układem nitek biegnącym w poprzek tkaniny?

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Są bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom.

Oprowadzanie po wystawie „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”

O sposobie tworzenia, historii i znaczeniu batiku będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzania kuratorskiego.