27.04.2017 r., g. 18.00.

Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”. Od pięciu dekad z wyjątkową pasją zajmuje się uprawianiem sztuki tkaniny, ale jest także wyjątkowo energicznym organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, doświadczonym i bardzo aktywnym pedagogiem. Mimo, że dyplom z architektury wnętrz uzyskała we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki, niemal bez reszty uwiodła ją tkanina. O swoim życiu artystka mówi, że to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki. Ma w swoim dorobku ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które pokazała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Na wystawie będzie można zobaczyć 80 prac artystki pogrupowanych w trzech zespołach. Będą to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.

Kurator: Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

Wystawa czynna do 20 sierpnia br., budynek A I piętro.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wykład

„Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler”
25.05.2017 (czwartek), godz. 17.00
prelegent: prof. Maria Poradowska-Werszler

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

29.04.2017 r. (sobota), godz. 13.00
1.07.2017 r. (sobota), godz. 13.00
18.08.2017 r. (piątek), godz. 20.00

VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Warsztat "Czy słyszałeś o Orbitku?"

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki?

Warsztat "Cotton art"

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum!

Oprowadzanie po wystawie "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Podczas ostatniego oprowadzania kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz, opowie o znaczeniu tkanin w życiu codziennym mieszkańców dawnych Kresów wschodnich.

Warsztat "Puścić farbę"

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie?