Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

27.04.2017 r., g. 18.00.

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”. Od pięciu dekad z wyjątkową pasją zajmuje się uprawianiem sztuki tkaniny, ale jest także wyjątkowo energicznym organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, doświadczonym i bardzo aktywnym pedagogiem. Mimo, że dyplom z architektury wnętrz uzyskała we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki, niemal bez reszty uwiodła ją tkanina. O swoim życiu artystka mówi, że to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki. Ma w swoim dorobku ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które pokazała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Na wystawie będzie można zobaczyć 50 prac artystki pogrupowanych w trzech zespołach. Będą to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych. Ekspozycję na pierwszym piętrze budynku A można oglądać do 20 sierpnia. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znajdą się oprowadzania kuratorskie (najbliższe 29.04), ale także spotkanie z artystką, które odbędzie się 25.05 o g. 17.00.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wykład

„Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler”
25.05.2017 (czwartek), godz. 17.00
prelegent: prof. Maria Poradowska-Werszler

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

29.04.2017 r. (sobota), godz. 13.00
1.07.2017 r. (sobota), godz. 13.00
18.08.2017 r. (piątek), godz. 20.00

Tekst kuratorski o wystawie

Warsztat "Sen na JAWIE"

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami?

Wernisaż wystawy "Sprusiak, jakiego nie znamy"

Tadeusz Sprusiak znany jest z twórczości malarskiej. Jednak mało kto wie, że zajmował się również designem...

Warsztat "a'la Sprusiak"

Na cienkim cieście czy na grubym? Cztery sery, a może wegetariańska?