Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

9.03.2017 g.18.00

Wystawa została przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa". Zobaczymy na niej ponad 500 prac wykonanych w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu. Zaprezentowane zostaną również patchworki, frywolitki oraz koronki szydełkowe. Wystawa to podsumowanie kilkunastu lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa", które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć będzie można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie. Wystawę można zwiedzać od 9 marca do 17 kwietnia 2017 r. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa", od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie kolejnej.

Aktualnie stowarzyszenie liczy 30 członków, w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Ma w swoim dorobku szereg interesujących wystaw nawiązujących między innymi do Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno świata flory i fauny, a także wrażeń z podróży do bliskich i odległych zakątków świata. Hafciarki i hafciarze „Kanwy” zdobywają nagrody na ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła", „Inspirujemy kolorem" i „Z nici Ariadny”.

Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”.

Warsztat "Sen na JAWIE"

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami?

Wernisaż wystawy "Sprusiak, jakiego nie znamy"

Tadeusz Sprusiak znany jest z twórczości malarskiej. Jednak mało kto wie, że zajmował się również designem...