9.03.2017 g.18.00

Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

Wystawa została przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa". Zobaczymy na niej ponad 500 prac wykonanych w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu. Zaprezentowane zostaną również patchworki, frywolitki oraz koronki szydełkowe. Wystawa to podsumowanie kilkunastu lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa", które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć będzie można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie. Wystawę można zwiedzać od 9 marca do 17 kwietnia 2017 r. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa", od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie kolejnej.

Aktualnie stowarzyszenie liczy 30 członków, w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Ma w swoim dorobku szereg interesujących wystaw nawiązujących między innymi do Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno świata flory i fauny, a także wrażeń z podróży do bliskich i odległych zakątków świata. Hafciarki i hafciarze „Kanwy” zdobywają nagrody na ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła", „Inspirujemy kolorem" i „Z nici Ariadny”.

Wystawa czynna do 17 kwietnia br., budynek A, I piętro.

VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Warsztat "Czy słyszałeś o Orbitku?"

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki?

Warsztat "Cotton art"

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum!

Oprowadzanie po wystawie "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Podczas ostatniego oprowadzania kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz, opowie o znaczeniu tkanin w życiu codziennym mieszkańców dawnych Kresów wschodnich.

Warsztat "Puścić farbę"

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie?