Wernisaż wystawy „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”

6.04.2017 r., g. 18.00

Na wystawie będzie można zobaczyć 75 tradycyjnych tkanin indonezyjskich z terenu Jawy, z końca XIX w., aż po lata 70. XX w. Pochodzą one z prywatnych zbiorów niemieckiego kolekcjonera Rudolfa G. Smenda. Tkaniny tego typu wykorzystywano w ubiorze zarówno codziennym, jak i odświętnym. Pierwotnie takie strój stanowił wyznacznik statusu społecznego i każdy region, a nawet ród charakteryzował się odrębnym stylem.

Indonezyjskie słowo batik oznacza zarówno technikę barwienia tkanin z zastosowaniem płynnego wosku, jak i samą tkaninę dekorowaną w ten sposób. Bajecznie kolorowy, bogato zdobiony indonezyjski batik znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Technika tworzenia batiku polega na nakładaniu bezpośrednio na bawełnianą tkaninę wzorów z płynnego wosku, a po jego wyschnięciu na zanurzaniu jej w zimnych kąpielach barwiących. Fragmenty pokryte woskiem zachowują pierwotny kolor, pozostałe części zyskują nowy. Cykl powtarza się kilkakrotnie, nakładając kolejne warstwy wosku i zanurzając tkaninę w coraz ciemniejszych barwnikach. Następnie wkłada się ją do wrzątku, by usunąć wosk, poddaje praniu, suszy, a w końcu prasuje między dwiema warstwami białego papieru.

Uzupełnieniem wystawy będą tkaniny prezentujące każdy z etapów powstawania batiku, mapa pokazująca zasięg jego występowania w Indonezji, a także cykl fotografii osób w uroczystych, tradycyjnych strojach. Do zwiedzania ekspozycji zapraszamy do 24 września

Program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Tekst kuratorski można pobrać tutaj.

Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”.

Warsztat "Sen na JAWIE"

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami?

Wernisaż wystawy "Sprusiak, jakiego nie znamy"

Tadeusz Sprusiak znany jest z twórczości malarskiej. Jednak mało kto wie, że zajmował się również designem...