6.04.2017 r., g. 18.00

Wernisaż wystawy „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”

Na wystawie będzie można zobaczyć 75 tradycyjnych tkanin indonezyjskich z terenu Jawy, z końca XIX w., aż po lata 70. XX w. Pochodzą one z prywatnych zbiorów niemieckiego kolekcjonera Rudolfa G. Smenda. Tkaniny tego typu wykorzystywano w ubiorze zarówno codziennym, jak i odświętnym. Pierwotnie takie strój stanowił wyznacznik statusu społecznego i każdy region, a nawet ród charakteryzował się odrębnym stylem.

Uzupełnieniem wystawy będą tkaniny prezentujące każdy z etapów powstawania batiku, mapa pokazująca zasięg jego występowania w Indonezji, a także cykl fotografii osób w uroczystych, tradycyjnych strojach.

Indonezyjskie słowo batik oznacza zarówno technikę barwienia tkanin z zastosowaniem płynnego wosku, jak i samą tkaninę dekorowaną w ten sposób. Bajecznie kolorowy, bogato zdobiony indonezyjski batik znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Technika tworzenia batiku polega na nakładaniu bezpośrednio na bawełnianą tkaninę wzorów z płynnego wosku, a po jego wyschnięciu na zanurzaniu jej w zimnych kąpielach barwiących. Fragmenty pokryte woskiem zachowują pierwotny kolor, pozostałe części zyskują nowy. Cykl powtarza się kilkakrotnie, nakładając kolejne warstwy wosku i zanurzając tkaninę w coraz ciemniejszych barwnikach. Następnie wkłada się ją do wrzątku, by usunąć wosk, poddaje praniu, suszy, a w końcu prasuje między dwiema warstwami białego papieru.

Kurator: Jolanta Piwońska.

Wystawa czynna do 24 września br., budynek D, II piętro.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Warsztat "Od efektu do projektu"

Najpierw jest pomysł, następnie projekt a w efekcie tkanina! Na naszych warsztatach będzie odwrotnie!

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO"

Historia pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej - Żychskiej będą opierały się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Warsztat "PRZEMYTNICY SZTUKI"

Ile rzeczy zmieści się do wakacyjnej walizki?