Wydarzenia


02.06.2018 r., g. 12.30

SPOTKANIE Z JOLANTĄ KRÓLIKOWSKĄ I WARSZTATY "RAZEM TWORZYMY ŚWIAT"Spotkanie z Jolantą Królikowską: godz.12:30 
Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)

Warsztaty: godz.13:30
Budynek C, III piętro, sala warsztatowa (wejście przez Budynek D)

Bilety:
normalny 6 zł, ulgowy 4 zł (spotkanie)
normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (warsztaty)

Zapraszamy na spotkanie z Jolantą Królikowską, właścicielką kolekcji lalek prezentowanych aktualnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Urodzona w Łodzi artystka, podróżniczka, prezeska Fundacji Jomi, która od lat prowadzi i wspiera działania mające na celu poprawienie życiowej, materialnej i społecznej sytuacji mieszkańców Afryki. Artystka podróżuje po świecie w poszukiwaniu twórczych inspiracji, jak również lalek do swojej kolekcji. Pierwsza, zakupiona została w Ugandzie jako podarunek dla głuchoniemej dziewczynki. Dała ona początek kolekcji. 

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

Prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. Przypominają wyglądem mieszkańców krain, z których pochodzą. Za każdą z nich stoi historia - niektóre były darem dla kolekcjonerki, inne pochodzą z warsztatów lokalnych artystów, jeszcze inne zostały zakupione specjalnie do kolekcji.

Prezentacji towarzyszy album „Dzieci świata - Children of the world”, zawierający portrety dzieci i oryginalnych lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków naszego globu.

Po spotkaniu zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: czy jesteśmy bardziej różni czy podobni do siebie? Czy dorośli mają przytulanki? Jaki byłby Twój przekaz do ludzkości, gdybyś znalazł się na stacji kosmicznej, która za chwilę straci łączność z Ziemią? Czy warto być dla siebie miłym? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na te mniej lub bardziej poważne pytania! Dowiemy się też, jakie stroje noszą niektóre afrykańskie plemiona i z czego słynie Peru. Będziemy też projektować współczesne ubrania inspirowane egzotyczną modą lub stworzymy własną, nowoczesną wersję tradycyjnej lalki!

Warsztaty dla dzieci od lat 7

Na warsztat obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8:00-16:00 (pon.-pt.).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wykład Joanny Reginy Kowalskiej oraz oprowadzanie Adama Leja

Serdecznie zapraszamy na wykład Joanny Reginy Kowalskiej zatytułowany „Recepcja mody francuskiej w Polsce okresu stalinizmu (1945 – 1956)” oraz oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

V Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Łódź Design Festival

W ramach Łódź Design Festival w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostanie zaprezentowana wystawa „Ekspedycja’ 88”

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

UWAGA! Z przyczyn od Nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać poniższe warsztaty. Przepraszamy za zaistniałą sytuację.