6.01.2018 r.

Urodziny Geyera

Ludwik Geyer, „pierwszy Lodzermensch”, „ojciec Łodzi", „król perkalu", wielki innowator technologiczny, który jako pierwszy sprowadził do Łodzi maszynę parową, założyciel między innymi zakładów przy Piotrkowskiej 282 – tzw. Białej Fabryki, urodził się 6 stycznia 1805 roku. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mające siedzibę w kompleksie pofabrycznych budynków Białej Fabryki, zaprasza na wydarzenie „Urodziny Geyera”, które odbędzie się w 213. rocznicę urodzin fabrykanta. Dla gości przygotowano m.in.: grę terenową, przeznaczoną dla dwuosobowych zespołów, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadki niespodziewanie zatrzymanej fabryki, wykłady poświęcone historii miasta i rodziny Geyerów, jedno z ostatnich przed inwestycją oprowadzań po sali maszyn oraz urodzinowy tort. Historycznym momentem urodzin stanie się pierwsze po ponad 50. latach uruchomienie odrestaurowanego motaka – maszyny, która została wyprodukowana dla Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych „Ludwik Geyer”.

Program:

12.30-17.00 – gra terenowa pt. „Poszukiwacze zaginionego motaka”. Fabuła: zniknęła maszyna nawijająca przędzę na szpule. Proces technologiczny olbrzymiej fabryki Ludwika Geyera został przerwany, produkcja stanęła. Kto zdoła odnaleźć motak i przywrócić życie fabryce, tego czeka niezwykła nagroda. Gra przeznaczona jest dla kilku dwuosobowych zespołów, poruszających się po wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; także tych z reguły niedostępnych dla zwiedzających: wewnętrznych korytarzach, przestrzeniach magazynowych, labiryntach łączników. Celem gry jest rozwiązanie w jak najkrótszym czasie wszystkich zagadek ukrytych na terenie olbrzymiego kompleksu dawnych zakładów Ludwika Geyera oraz odnalezienie tytułowego motaka. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą mailową pod adresem: urodzinygeyera@cmwl.pl do 4 stycznia 2018 r., do godziny 12.00. Przy zapisach prosimy o podanie nr tel. Liczba miejsc ograniczona.

14.00  – dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak, prof. UŁ, opowie o tym, jak zmieniła się Łódź od 1828 roku, kiedy Ludwik Geyer zjawił się tu po raz pierwszy, do tragicznej śmierci Roberta Geyera w grudniu 1939 roku.

16.00 – Ryszard Bonisławski przybliży historię XIX-wiecznej Łodzi.

17.15 – Po ponad 50. latach, po raz pierwszy zostanie uruchomiony odrestaurowany motak – maszyna, która została wyprodukowana dla Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych „Ludwik Geyer” i tu też pracowała. Motak powstał w 1928 r., do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił zaś z Łódzkich Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego przy ul. Kopernika 1/3 w 1969 r. Maszyna jest jednym z zaledwie dwóch zachowanych obecnie wyrobów Wydziału Mechanicznego Zakładów Przemysłu Bawełnianego „L. Geyer”, a jednocześnie jedynym działającym, który można oglądać.

17.20 – Tort dla wszystkich Gości, którzy przybędą w tym dniu do muzeum.

18.00 – Oprowadzanie po sali maszyn – ostatnia okazja, by zobaczyć tę ekspozycję w jej obecnym kształcie, przed wielką inwestycją, dzięki której budynek A zostanie przystosowany do nowoczesnych standardów wystawienniczych.

Regulamin Gry

MAMY wenę – warsztat dla mam

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Wykład prof. Janis Jefferies.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce.

CZY TKANINY STROJĄ MINY?

Czy tkaniny stroją miny? Czy potrafią zamienić się w nieprawdopodobne zwierzęta, stwory lub rośliny?

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.