16.06.2018, godz. 13.00

SPACER SZLAKIEM DETALI PRZEMYSŁOWYCH

Zapraszamy na spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzi Maria Nowakowska. Razem przejdziemy od ul. Tuwima 1/3 do Rynku Włókniarek Łódzkich i zobaczymy najciekawsze przykłady detali architektonicznych związanych z przemysłem włókienniczym. Poznamy historię ich powstania, symbolikę i znaczenie.

Wszystkie detale architektoniczne znajdują się w folderze przygotowanym przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Publikacja pozwala odkryć piękno łódzkiej architektury, odnoszące się do przemysłowej historii Łodzi. Zawiera opisy 24 lokalizacji w ścisłym centrum miasta, które swoimi zdobieniami nawiązują do przemysłu włókienniczego. Poza nimi na folder składają się także rysunki oraz mapa, które ułatwią odnalezienie detali w miejskiej przestrzeni. Dzięki temu można samodzielnie przemierzać miasto w poszukiwaniu architektonicznych pereł. Trasa proponowana przez Muzeum wynosi ponad 5 km. Jej początek mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282 – siedzibie Muzeum – gdzie na prostej elewacji budynku dawnej fabryki można znaleźć stylizowane litery „LG” tworzące monogram Ludwika Geyera, założyciela przedsiębiorstwa. Kierując się w stronę centrum będzie można odszukać detale na kamienicach i pałacach największych łódzkich rodzin fabrykanckich. Na odnalezienie czekają choćby lwy trzymające w pyskach czółenka tkackie czy najsłynniejsze w Łodzi atlasy. Koniec trasy znajduje się na rynku Łódzkich Włókniarek, który upamiętnia trud pracy tysięcy kobiet zatrudnionych w łódzkim przemyśle włókienniczym.

Bezpłatne egzemplarze folderu dostępne są w siedzibie Muzeum oraz Łódzkiej Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 28).

---------------------------------------------------------------------------------

Sponsorem folderu jest partner instytucji – Monnari Trade SA.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.

POLÓWKA 2018 – „Amy”, reż. Asif Kapedia

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse.