9.06.2018 r., g. 13.00

Spacer "Szlakiem detali przemysłowych"

Zapraszamy na spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzi Maria Nowakowska. Razem przejdziemy od ul. Piotrkowskiej 282 do ul. Tuwima 1/3 i zobaczymy najciekawsze przykłady detali architektonicznych związanych z przemysłem włókienniczym. Poznamy historię ich powstania, symbolikę i znaczenie.

Wszystkie detale architektoniczne znajdują się w folderze przygotowanym przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Publikacja pozwala odkryć piękno łódzkiej architektury, odnoszące się do przemysłowej historii Łodzi. Zawiera opisy 24 lokalizacji w ścisłym centrum miasta, które swoimi zdobieniami nawiązują do przemysłu włókienniczego. Poza nimi na folder składają się także rysunki oraz mapa, które ułatwią odnalezienie detali w miejskiej przestrzeni. Dzięki temu można samodzielnie przemierzać miasto w poszukiwaniu architektonicznych pereł. Trasa proponowana przez Muzeum wynosi ponad 5 km. Jej początek mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282 – siedzibie Muzeum – gdzie na prostej elewacji budynku dawnej fabryki można znaleźć stylizowane litery „LG” tworzące monogram Ludwika Geyera, założyciela przedsiębiorstwa. Kierując się w stronę centrum będzie można odszukać detale na kamienicach i pałacach największych łódzkich rodzin fabrykanckich. Na odnalezienie czekają choćby lwy trzymające w pyskach czółenka tkackie czy najsłynniejsze w Łodzi atlasy. Koniec trasy znajduje się na rynku Łódzkich Włókniarek, który upamiętnia trud pracy tysięcy kobiet zatrudnionych w łódzkim przemyśle włókienniczym.

Bezpłatne egzemplarze folderu dostępne są w siedzibie Muzeum oraz Łódzkiej Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 28).

---------------------------------------------------------------------------------

Sponsorem folderu jest partner instytucji – Monnari Trade SA.

MAMY wenę – warsztat dla mam

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Wykład prof. Janis Jefferies.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce.

CZY TKANINY STROJĄ MINY?

Czy tkaniny stroją miny? Czy potrafią zamienić się w nieprawdopodobne zwierzęta, stwory lub rośliny?

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.