24.03.2018 r., g. 17.00 i 18.00

Oprowadzanie po wystawie METAMORFIZM, projekcja filmu „15 stron świata” oraz spotkanie z reżyserką Zuzanną Solakiewicz i filmoznawczynią Joanną Rożen - Wojciechowską zostało przesunięte.

Oprowadzanie kuratorskie: g. 17.00

Spotkanie: g. 18.00

UWAGA! Z przyczyn od nas niezależnych jesteśmy zmuszeni przenieść  spotkanie na późniejszy termin. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Przepraszamy za zaistniałą sytuację.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Marty Kowalewskiej po wystawie „Metamorfizm" oraz projekcję filmu „15 stron świata”, opowiadającego o Eugeniuszu Rudniku, związanym z Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pierwszym w Polsce realizatorze muzyki elektroakustycznej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Zuzanną Solakiewicz oraz filmoznawczynią Joanną Rożen - Wojciechowską.

Wystawa prezentuje dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w., Magdaleny Abakanowicz. Celem jest ukazanie tych zagadnień jej twórczości, które najwyraźniej pokazywały rewolucyjne zmiany w języku sztuki wprowadzone przez artystkę.

Na całym świecie znane są jej miękkie, pełnoprzestrzenne formy zwane abakanami, rzeźby kształtowane z miękkiej materii bądź te z brązu, wpisujące się w pejzaż. Jednak mało kto pamięta, że droga ku tym awangardowym dziełom ma swój początek w fascynacji artystki tkaniną. Działając w obrębie tkaniny artystycznej, zdobywała międzynarodową sławę i uznanie. Jest zatem naturalne, że ekspozycja, przypominająca źródła intelektualnych i twórczych sukcesów artystki, które tak pozytywnie zaważyły na artystycznym obrazie Polski na świecie, została przygotowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa prezentuje prace z kolekcji Muzeum, ale także dzieła wypożyczone z innych instytucji (w tym nagradzane na świecie). Znajdują się wśród nich te z początkowego okresu twórczości, pokazane są również tkaniny strukturalne, których forma coraz bardziej przybierała kształt reliefów z pęknięciami i ażurowymi prześwitami. Ukazują one proces zmian i stopniowego nawarstwiania struktur, linię rozwoju języka formalnego. Nie mogło zabraknąć oczywiście samych abakanów, będących efektem szeregu eksperymentów i śmiałych decyzji artystycznych, ukoronowaniem zmagań z materią.

Więcej o wystawie

Bilety:
normalny 10 zł; ulgowy: 6 zł (na oprowadzanie i spotkanie)
normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł (na spotkanie)

Wykład Joanny Reginy Kowalskiej oraz oprowadzanie Adama Leja

Serdecznie zapraszamy na wykład Joanny Reginy Kowalskiej zatytułowany „Recepcja mody francuskiej w Polsce okresu stalinizmu (1945 – 1956)” oraz oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

V Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Łódź Design Festival

W ramach Łódź Design Festival w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostanie zaprezentowana wystawa „Ekspedycja’ 88”

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

UWAGA! Z przyczyn od Nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać poniższe warsztaty. Przepraszamy za zaistniałą sytuację.