3.03.2018 r., g. 17.00 i 18.00

Oprowadzanie po wystawie METAMORFIZM i spotkanie z Bolesławem Błaszczykiem

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Marty Kowalewskiej po wystawie „Metamorfizm" oraz spotkanie z Bolesławem Błaszczykiem, wiolonczelistą i muzykologiem, znawcą historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Spotkanie poprowadzi Ewa Szczecińska, redaktorka Programu 2 Polskiego Radia.

Bogusław Schaeffer w latach 60. XX wieku pracując w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w nowy sposób traktował materię dźwiękową- jej fakturę i strukturę, poszukiwał też nowych źródeł dźwięków. Dlatego jego muzyka wchodzi w ciekawy dialog i interakcje z pracami plastycznymi tamtego czasu. Wraz z Bolesławem Błaszczykiem, najwybitniejszym obecnie znawcą muzyki realizowanej w SEPR opowiemy o sposobach pracy nad kompozycją muzyczną oraz o muzyce Bogusława Schaeffera.

Wystawa prezentuje dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w., Magdaleny Abakanowicz. Celem jest ukazanie tych zagadnień jej twórczości, które najwyraźniej pokazywały rewolucyjne zmiany w języku sztuki wprowadzone przez artystkę.

Na całym świecie znane są jej miękkie, pełno przestrzenne formy zwane abakanami, rzeźby kształtowane z miękkiej materii bądź te z brązu, wpisujące się w pejzaż. Jednak mało kto pamięta, że droga ku tym awangardowym dziełom ma swój początek w fascynacji artystki tkaniną. Działając w obrębie tkaniny artystycznej, zdobywała międzynarodową sławę i uznanie. Jest zatem naturalne, że ekspozycja, przypominająca źródła intelektualnych i twórczych sukcesów artystki, które tak pozytywnie zaważyły na artystycznym obrazie Polski na świecie, została przygotowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa prezentuje prace z kolekcji Muzeum, ale także dzieła wypożyczone z innych instytucji (w tym nagradzane na świecie). Znajdują się wśród nich te z początkowego okresu twórczości, pokazane są również tkaniny strukturalne, których forma coraz bardziej przybierała kształt reliefów z pęknięciami i ażurowymi prześwitami. Ukazują one proces zmian i stopniowego nawarstwiania struktur, linię rozwoju języka formalnego. Nie mogło zabraknąć oczywiście samych abakanów, będących efektem szeregu eksperymentów i śmiałych decyzji artystycznych, ukoronowaniem zmagań z materią.

Więcej o wystawie

Bilety:
normalny 10 zł; ulgowy: 6 zł (na oprowadzanie i spotkanie)
normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł (na spotkanie)

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Spacer "Szlakiem detali przemysłowych"

Zapraszamy na spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzą Maria Nowakowska oraz Marcin Gawryszczak z naszego Muzeum.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,