28.01.2018 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Ad initium"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie prof. Włodzimierza Cygana po wystawie „Ad initium".

Wystawa prezentuje prace cenionego łódzkiego artysty, laureata wielu nagród, prof. Włodzimierza Cygana. Ekspozycja wpisuje się w cykl wystawienniczy CMWŁ, poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiej sztuki tkaniny, uznanym zarówno w kraju, jak i na świecie.

Prace Cygana to dzieła manifestujące artystyczne możliwości tkwiące w rudymentach samej tkaniny. Poszukuje on wciąż nowych rozwiązań formalnych, skupia swoją uwagę na możliwościach poszerzenia środków wyrazu, jakie tkwią w połączeniu tradycyjnej konstrukcji tkaniny z nowoczesnymi technologiami. Niejako bohaterem swoich prac czyni to, co zazwyczaj stanowi niewidoczny szkielet ukryty pod gęstymi nićmi wątku - osnowę. To ona skupia na sobie uwagę widza, determinuje kształty. Nieoczywiste jest również włączenie w obszar artystycznych eksperymentów, oprócz materiałów przynależnych tkaninie, włókna transmitującego światło (tzw. światłowodu). Jego obecność nadaje dziełom aurę tajemniczości i kieruje myśli ku temu co nieuchwytne i metafizyczne.

Budynek D, III piętro

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

Warsztat "ROŚLINY, GOBELINY I WIELKIE TKANINY"

Wszyscy doskonale wiemy, że ogry mają warstwy, podobnie jak cebula. A czy dzieła sztuki mają warstwy?

Warsztat "CZŁOWIEK Z NATURY'

Analizując kim jesteśmy, jacy jesteśmy i w jaki sposób się zmieniamy, wykorzystując pastele, farby, mazaki, bawełniany materiał oraz grzebienie, stworzymy autoportrety naszej natury, tego co lubimy i  czego nie lubimy

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

WARSZTAT "PRZEMYTNICY SZTUKI"

Ile rzeczy zmieści się do wakacyjnej walizki? Walizka pęka w szwach! Trzeba dopchnąć kolanem, żeby nie wystawał ręcznik a zamek błyskawiczny i tak się nie domyka?