18.11.2018, godz. 15.00

Łódzkie Wątki. Wykład dr hab. Artura Zaguły

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Łódzkie wątki”. Tym razem urbanista dr hab. Artur Zaguła z Politechniki Łódzkiej opowie o tym, w jaki sposób założenia planistyczne i urbanistyczne mają wpływ na działania ludzi i ich życie w mieście, na ich wybory i decyzje. Poruszymy zagadnienia związane z procesami projektowania i tworzenia miasta, kształtowania koncepcji urbanistycznych. Zastanowimy się, m.in. dlaczego w jednym miejscu można zbudować drogę, a w innym już nie. Przyjrzymy się przekształceniom, jakim podlegają dziś miasta, oraz roli, jaką projektowanie miast odgrywa wobec wymagań społeczności.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także historia budynków i ich właścicieli. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Historia Łodzi pełna jest powiązanych ze sobą kontekstów. Podczas każdego spotkania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi uczestnicy mogą rozmawiać, snuć i słuchać najciekawszych miejskich opowieści.

dr hab. Artur Zaguła – historyk sztuki z doktoratem i habilitacją z obszaru nauk technicznych. W swojej pracy łączy zagadnienia związane z architekturą, rewitalizacją, designem i zarządzaniem. Prodziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jego zainteresowania sięgają daleko poza ścisły zakres historii sztuki – filozofia, literatura, muzyka, a przede wszystkim związki kultury z biznesem i przemysły kreatywne.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D, od ul. Piotrkowskiej 282)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Bilety: normalny 6 zł; ulgowy 4 zł

GDZIE JEST ECHO. SPACER W POSZUKIWANIU UKRYTYCH DŹWIĘKÓW MIASTA ŁODZI

Wraz z Rafałem Kołackim wyruszymy na spacer po Łodzi, podczas którego spróbujemy odnaleźć dźwiękowe – ale nie tylko – przejawy sztuki.

GDZIE JEST ECHO. SPACER W POSZUKIWANIU UKRYTYCH DŹWIĘKÓW MIASTA ŁODZI

RAZ, DWA, TRZY do muzeum idziesz Ty! Warsztaty rodzinne dla dzieci 1+

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno-ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

MAMY wenę – warsztat dla mam

Będziemy projektować, ciąć, szyć, przyszywać, haftować, drukować i nie tylko! Dobra zabawa gwarantowana!

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Joanna Studzińska będzie przewodniczką po wystawie stworzonej z myślą o dzieciach.