Wydarzenia


09.03.2018 r., g. 17.00

Łódzkie Wątki. PostacieJak wyglądała praca w fabryce? Kim były osoby tworzące Zakład Przemysłu Bawełnianego „Eskimo”? Trzy osobne historie, dla których wspólnym mianownikiem jest historia jednego miejsca. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Łódzkie Wątki.

Podczas drugiego spotkania, 9 marca 2018 r., uczestnicy spotkają się z kobietami, które pracowały w dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Eskimo”, a w murach którego mieści się dziś Muzeum. Opowiedzą jak wyglądała praca w fabryce, jakie zmiany przyniosła transformacja ustroju i dlaczego takich fabryk już nie ma. Będzie można usłyszeć opowieści o zakładzie, o którym pracownicy mówili „nasz” i gdzie wielką popularnością cieszył się dziki sad. Jak mówi Barbara Malko, pracująca kiedyś w Dziale Przygotowania do Produkcji: „najlepszym doświadczeniem było to, że jak fabryka upadła i rozstaliśmy się, to doświadczyłam czegoś takiego, że takich fabryk już nie ma, bo tu rodziły się więzi”. Podczas spotkania pojawią się historie i wspomnienia, osób które doświadczyły rozkwitu i upadku Łodzi włókienniczej.

Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego, do nazwy których w 1963 roku dodano człon „Eskimo”, należały do największych przedsiębiorstw w branży bawełnianej w Polsce i specjalizowały się w produkcji kretonów i flaneli, drelichów na wojskowe mundury polowe i tkanin o przeznaczeniu introligatorskim. Do początku lat 90. XX wieku zatrudniały blisko 6 000 osób i dla większości z nich były jedynym miejscem w jakim pracowali. Ostatecznie upadły w 2002 roku.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Historia Łodzi pełna jest powiązanych ze sobą kontekstów. Podczas każdego spotkania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jego uczestnicy będą rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Muzeum do udziału zaprasza każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć miejskie opowieści.

Spotkania będą odbywały się co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie. Zaproszeni goście będą omawiać różne tematy, poruszając się w obrębie jednego z czterech głównych wątków: miejsc, postaci, historii i miejskości.

Spotkania poświęcone miastu mają na celu przybliżenie historii Łodzi, jej tożsamości i współczesnego znaczenia przestrzeni miejskiej.

 

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Warsztaty technik tkackich sPLOTY

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Cotton art

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

Oprowadzanie po wystawie „Ad initium”

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie prof. Włodzimierza Cygana po wystawie „Ad initium".

WAGARY W MUZEUM

Odwiedzający Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będą mogli wyjątkowo zaanektować jeden z budynków muzeum. Tego dnia niemal wszystko będzie dozwolone.

Oprowadzanie po wystawie METAMORFIZM, projekcja filmu „15 stron świata” oraz spotkanie z reżyserką Zuzanną Solakiewicz i filmoznawczynią Joanną Rożen - Wojciechowską

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Marty Kowalewskiej po wystawie „Metamorfizm" oraz projekcję filmu „15 stron świata”, opowiadającego o Eugeniuszu Rudniku, związanym z Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pierwszym w Polsce realizatorze muzyki elektroakustycznej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Zuzanną Solakiewicz oraz filmoznawczynią Joanną Rożen - Wojciechowską.