09.03.2018 r., g. 17.00

Łódzkie Wątki. Postacie

Jak wyglądała praca w fabryce? Kim były osoby tworzące Zakład Przemysłu Bawełnianego „Eskimo”? Trzy osobne historie, dla których wspólnym mianownikiem jest historia jednego miejsca. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Łódzkie Wątki.

Podczas drugiego spotkania, 9 marca 2018 r., uczestnicy spotkają się z kobietami, które pracowały w dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Eskimo”, a w murach którego mieści się dziś Muzeum. Opowiedzą jak wyglądała praca w fabryce, jakie zmiany przyniosła transformacja ustroju i dlaczego takich fabryk już nie ma. Będzie można usłyszeć opowieści o zakładzie, o którym pracownicy mówili „nasz” i gdzie wielką popularnością cieszył się dziki sad. Jak mówi Barbara Malko, pracująca kiedyś w Dziale Przygotowania do Produkcji: „najlepszym doświadczeniem było to, że jak fabryka upadła i rozstaliśmy się, to doświadczyłam czegoś takiego, że takich fabryk już nie ma, bo tu rodziły się więzi”. Podczas spotkania pojawią się historie i wspomnienia, osób które doświadczyły rozkwitu i upadku Łodzi włókienniczej.

Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego, do nazwy których w 1963 roku dodano człon „Eskimo”, należały do największych przedsiębiorstw w branży bawełnianej w Polsce i specjalizowały się w produkcji kretonów i flaneli, drelichów na wojskowe mundury polowe i tkanin o przeznaczeniu introligatorskim. Do początku lat 90. XX wieku zatrudniały blisko 6 000 osób i dla większości z nich były jedynym miejscem w jakim pracowali. Ostatecznie upadły w 2002 roku.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Historia Łodzi pełna jest powiązanych ze sobą kontekstów. Podczas każdego spotkania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jego uczestnicy będą rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Muzeum do udziału zaprasza każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć miejskie opowieści.

Spotkania będą odbywały się co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie. Zaproszeni goście będą omawiać różne tematy, poruszając się w obrębie jednego z czterech głównych wątków: miejsc, postaci, historii i miejskości.

Spotkania poświęcone miastu mają na celu przybliżenie historii Łodzi, jej tożsamości i współczesnego znaczenia przestrzeni miejskiej.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł

MAMY wenę – warsztat dla mam

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Wykład prof. Janis Jefferies.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce.

CZY TKANINY STROJĄ MINY?

Czy tkaniny stroją miny? Czy potrafią zamienić się w nieprawdopodobne zwierzęta, stwory lub rośliny?

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.