Do 2.07.2017

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

„Nie uczymy rzemiosła, nie dajemy maniery, natomiast na podstawie indywidualnych zdolności studenta rozwijamy jego wrażliwość artystyczną, aby sztuka biżuteryjna stała się jedną z jego wypowiedzi indywidualnych.”

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Lena Kowalewicz-Wegner w swojej twórczości nawiązywała do tradycji łódzkiej awangardy lat 20. i 30. XX w., którą współtworzyli Strzemiński i Kobro. Spuścizna łódzkich awangardzistów inspirowała ją do projektowania biżuterii. To dzięki jej staraniom na łódzkiej uczelni powstała nowatorska Pracownia Biżuterii Unikatowej. W swojej pracy twórczej kierowała się zasadą myślenia abstrakcyjno-przestrzenno-rzeźbiarskiego jako podstawą kształtowania współczesnej biżuterii. Jako pedagog, chciała uświadomić studentom, że w plastyce nie może być podziału na sztukę czystą i sztukę użytkową. Mówiła, że „cały zasób wiedzy artystycznej zdobytej na poprzednich latach nauki należy zużytkować przy projektowaniu biżuterii”. By poznać twórcze predyspozycje każdego ze swoich studentów, prosiła by na jej zajęcia przynosili swoje prace wykonane w pracowniach ogólnoplastycznych.

Szczególną uwagę zwracała na zależności, zachodzące pomiędzy sylwetką a biżuterią, która jej zdaniem zawsze powinna być projektowana z uwzględnieniem formy ubioru i tkaniny z jakiej ten został wykonany. Opowiadała się za wykorzystaniem w działalności artystycznej tanich surowców i ich niekonwencjonalnym łączeniem, sama uwielbiała miedź. W jej pracowni powstawała biżuteria z półfabrykatów metalowych zaaranżowanych w połączeniu z łupinami orzecha ziemnego, z blachy z puszek, kapsli od butelek czy kółek od firanek („żabek”).

Projektowanie dla przemysłu uważała za jedno z najważniejszych zadań artysty-plastyka. Biżuteria i projekty wykonane w jej pracowni były prezentowane na międzynarodowych kongresach i pokazach. Naszyjniki, wisiory i bransolety bywały także uzupełnieniem kolekcji powstających w Domu Mody Telimena i w Modzie Polskiej.

Biżuterię oraz wybrane projekty Leny Kowalewicz-Wegner można oglądać do 2 lipca na parterze budynku D.

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Spacer "Szlakiem detali przemysłowych"

Zapraszamy na spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzą Maria Nowakowska oraz Marcin Gawryszczak z naszego Muzeum.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,