2.07 - 1.10.2017 r.

„Kwartały awangardy” - Moda z laboratorium

„Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce.

Trzecia odsłona cyklu, „Moda z laboratorium”, jest prezentacją odzieży wykonanej w latach 60. XX w. przez studentów dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz modeli wzorcowych i fotografii ubiorów, które powstały w latach 70. XX w. w Centralnym Laboratorium Przemysłu Odzieżowego oraz Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego.

Łódź w okresie PRL była wiodącym ośrodkiem produkcji wyrobów tekstylnych oraz jednym z najważniejszych dla polskiego przemysłu włókienniczego centrów naukowo-technicznych i wzorniczych. Z Łodzi wywodziła się profesjonalna włókiennicza kadra. Politechnika Łódzka przygotowywała inżynierów-włókienników, w dawnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych kształcili się przyszli projektanci tkanin i ubiorów. Wykwalifikowanych pracowników wychowywały techniczne szkoły średnie i zawodowe. W mieście funkcjonowało wiele jednostek badawczo-rozwojowych specjalizujących się w dziedzinie włókiennictwa i odzieżownictwa.
Łódzkie projekty wprowadzały technologiczne, surowcowe i wzornicze odzieżowe nowości.

Projektanci skupieni wokół laboratoriów odzieżowych oraz dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych tworzyli modele wzorcowe odzieży przeznaczonej do produkcji przemysłowej. W wolno reagującym na zmiany systemie gospodarki centralnie planowanej, ich działalność pozwalała wprowadzać do polskiej mody nowatorskie trendy. Te niezwykle kolorowe i śmiałe modele podkreślały niepowtarzalność łódzkich projektantów.

Modele strojów oraz zdjęcia projektów można oglądać do 1 października na parterze budynku D.

Kuratorzy: Aleksandra Liberska, Marta Galik

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.