2.07 - 1.10.2017 r.

„Kwartały awangardy” - Moda z laboratorium

„Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce.

Trzecia odsłona cyklu, „Moda z laboratorium”, jest prezentacją odzieży wykonanej w latach 60. XX w. przez studentów dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz modeli wzorcowych i fotografii ubiorów, które powstały w latach 70. XX w. w Centralnym Laboratorium Przemysłu Odzieżowego oraz Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego.

Łódź w okresie PRL była wiodącym ośrodkiem produkcji wyrobów tekstylnych oraz jednym z najważniejszych dla polskiego przemysłu włókienniczego centrów naukowo-technicznych i wzorniczych. Z Łodzi wywodziła się profesjonalna włókiennicza kadra. Politechnika Łódzka przygotowywała inżynierów-włókienników, w dawnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych kształcili się przyszli projektanci tkanin i ubiorów. Wykwalifikowanych pracowników wychowywały techniczne szkoły średnie i zawodowe. W mieście funkcjonowało wiele jednostek badawczo-rozwojowych specjalizujących się w dziedzinie włókiennictwa i odzieżownictwa.
Łódzkie projekty wprowadzały technologiczne, surowcowe i wzornicze odzieżowe nowości.

Projektanci skupieni wokół laboratoriów odzieżowych oraz dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych tworzyli modele wzorcowe odzieży przeznaczonej do produkcji przemysłowej. W wolno reagującym na zmiany systemie gospodarki centralnie planowanej, ich działalność pozwalała wprowadzać do polskiej mody nowatorskie trendy. Te niezwykle kolorowe i śmiałe modele podkreślały niepowtarzalność łódzkich projektantów.

Modele strojów oraz zdjęcia projektów można oglądać do 1 października na parterze budynku D.

594. Urodziny Łodzi

594. urodziny Łodzi w naszym Muzeum

Oprowadzanie po wystawie "Sprusiak, jakiego nie znamy"

Inspiracje i motywy w twórczości Tadeusza Sprusiaka

Warsztat "Pamiątka malowana nitką"

Tajemnice tradycyjnego, ręcznego haftu

Warsztat "Sen na JAWIE"

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami?