Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

DO 26.03.2017

W tym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. By uczcić tę rocznicę i nadać należną jej rangę, trzy polskie muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi wystąpiły z propozycją, by rok 2017 był obchodzony w Polsce jako „Rok awangardy”. Honorowy patronat nad wydarzeniami organizowanymi w ramach rocznicy objął Polski Komitet ds. UNESCO. My także aktywnie włączamy się w te obchody.

Specjalnie z okazji stulecia tego nurtu w Polsce nasi kuratorzy przygotowali projekt pod nazwą „Kwartały awangardy”. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów z naszych zbiorów. Cykl rozpoczął się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdujący się w naszych zbiorach, którego pokaz zapoczątkował cykl „Kwartały awangardy”.

Prezentacje przygotowane z okazji obchodów można oglądać w gablocie na parterze budynku D. W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego.

Warsztat "Od ręcznika do pamiętnika"

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość?

Warsztat "Sztuka tkacka"

Marzysz o własnoręcznie wytkanej makatce? Masz pomysł na unikatowy wzór w technice aplikacji, bądź druku, barwienie tkanin wydaje Ci się zahaczać o czarną magię?

Warsztat "zaFILCowani"

Do zajęć potrzebne będą: wełna, ciepła woda, trochę mydła, specjalne igły, sprawne ręce i oczywiście duża dawka wyobraźni!

Wykład "Kilimy, liżniki – codzienność huculska"

Tradycyjne kilimy i liżniki huculskie - o ich sposobie ich produkcji i znaczeniu będzie można się dowiedzieć podczas wykładu.

Wernisaż wystawy "Złota Igła 2017"

Motywy abstrakcyjne, rośliny, zwierzęta, pejzaże, architektura i sceny rodzajowe - wyhaftować można niemal wszystko.