Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

DO 26.03.2017

W tym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. By uczcić tę rocznicę i nadać należną jej rangę, trzy polskie muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi wystąpiły z propozycją, by rok 2017 był obchodzony w Polsce jako „Rok awangardy”. Honorowy patronat nad wydarzeniami organizowanymi w ramach rocznicy objął Polski Komitet ds. UNESCO. My także aktywnie włączamy się w te obchody.

Specjalnie z okazji stulecia tego nurtu w Polsce nasi kuratorzy przygotowali projekt pod nazwą „Kwartały awangardy”. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów z naszych zbiorów. Cykl rozpoczął się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdujący się w naszych zbiorach, którego pokaz zapoczątkował cykl „Kwartały awangardy”.

Prezentacje przygotowane z okazji obchodów można oglądać w gablocie na parterze budynku D. W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego.

Warsztaty "Cotton art" - Techniki mieszane i własne

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnych śmiałych eksperymentów z formą, tradycyjnym oraz niekonwencjonalnym materiałem i przestrzenią

Warsztaty Geyerwerki- „Aplikacja biała i kolorowa"

Uczestnicy najbliższych Geyerwerków poznają technikę aplikacji, która polega na nakładaniu i naszywaniu lub klejeniu motywów dekoracyjnych wyciętych z innych tkanin, koronek, skóry, filcu.

Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

Wystawa przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa"

Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

Wystawa będzie stanowić prezentację tkanin pochodzących z obszaru dawnej Rzeczpospolitej – wieloetnicznej Polski kresowej

Ferie w duchu awangardy

Gdzie w muzeum mieszka pająk Niciak, jak zostać projektantem mody awangardowej i jakie kompozycje można stworzyć z kleksów - o tym przekonają się dzieci, które odwiedzą nas w czasie ferii zimowych.