18.11.2018, godz. 12.00

GDZIE JEST ECHO. SPACER W POSZUKIWANIU UKRYTYCH DŹWIĘKÓW MIASTA ŁODZI

Czym jest pejzaż dźwiękowy? Czy możemy aktywnie kształtować rzeczywistość dźwiękową otaczającą nas w mieście? Co zrobić, aby stać się wrażliwym i uważnym słuchaczem? Wraz z Rafałem Kołackim wyruszymy na spacer po Łodzi, podczas którego spróbujemy odnaleźć dźwiękowe – ale nie tylko – przejawy sztuki. Będzie nam towarzyszyło zjawisko echa. Jego wywoływanie, obserwacja, poszukiwanie zaprowadzi nas w nieoczywiste zakamarki i ku nowym sytuacjom. Zapoznamy się z koncepcją tzw. ekologii dźwiękowej, postaramy się rozpoznać i scharakteryzować otaczającą nas na co dzień fonosferę, a następnie stworzymy własną mapę pejzażu dźwiękowego.

Spacer przeznaczony jest dla uczestników od 7 lat.

Rafał Kołacki – związany z zespołami: HATI, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. Aktualnie – nie porzucając starych fascynacji – pasjonuje się badaniem dźwiękowej tkanki miejskiej. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis (www.tonopolis.pl), który miał w sposób subiektywny scharakteryzować dźwiękowe otoczenie Torunia. Nagrywa, słucha, tworzy ale również analizuje teoretycznie zgromadzony materiał, chcąc w swoich badaniach poruszyć problem wzajemnego stosunku dźwięku (to jak słyszymy) do cech i ról społecznych, jakie przyjmujemy. Interesuje go również komunikacyjna funkcja dźwięku, to jak, gdzie i kiedy dźwięki stają się komunikatami.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niemapa Łódź. Na tropie sztuki”.

Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

GDZIE JEST ECHO. SPACER W POSZUKIWANIU UKRYTYCH DŹWIĘKÓW MIASTA ŁODZI

RAZ, DWA, TRZY do muzeum idziesz Ty! Warsztaty rodzinne dla dzieci 1+

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno-ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

Łódzkie Wątki. Wykład dr hab. Artura Zaguły

Dr hab. Artur Zaguła z Politechniki Łódzkiej opowie, w jaki sposób powstają miasta i jak urbanistyka wpływa na życie mieszkańców miast.

MAMY wenę – warsztat dla mam

Będziemy projektować, ciąć, szyć, przyszywać, haftować, drukować i nie tylko! Dobra zabawa gwarantowana!

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Joanna Studzińska będzie przewodniczką po wystawie stworzonej z myślą o dzieciach.