18.05.2018 r., g. 18.00

Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / wykład Giselle Eberhard Cotton, dyr. Fundacji Toms Pauli

Temat: Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / Abakanowicz in Lausanne.The Gateway to Success.

Lozanna w życiu Magdaleny Abakanowicz miała ogromne znaczenie. To tu zaczęła się jej światowa kariera, a zachodni świat poznał i zaadaptował rewolucyjne idee „polskiej szkoły tkaniny”, której była liderką. Nie udałoby się to, gdyby nie ludzie, którzy dostrzegli talent młodej artystki z Polski. Przede wszystkim należały do nich dwa szwajcarskie małżeństwa: Alice i Pierre Pauli oraz Marguerite i Pierre Magnenat. Tych znawców i wielbicieli sztuki współczesnej łączyły z Abakanowicz kontakty nie tylko zawodowe, ale z czasem także przyjaźń. Ich wpływ na jej twórczość jest niepodważalny. Pierre Pauli był komisarzem kilku edycji biennale tkaniny w Lozannie, gdzie w 1962 r. świat poznał Magdalenę Abakanowicz. Jego żona zaś prowadziła i wciąż prowadzi legendarną galerię „Alice Pauli”. W swoim domu posiadali nawet specjalny pokój przeznaczony na prace Abakanowicz. Wiele tkanin artystka wykonała specjalnie do wnętrz prywatnych i galerii swoich przyjaciół. Część z nich można obecnie podziwiać na wystawie Metamorfizm.

O historii tej niesamowitej, tak owocnej twórczo, przyjaźni opowie Giselle Eberhard Cotton z fundacji Toms Pauli, pod której opieką znajdują się m.in. lozańskie dzieła Abakanowicz.

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski.

----------------------------

Giselle Eberhard Cotton od 16 lat pełni funkcję dyrektora Fundacji Toms Pauli, która opiekuje się zbiorami tkanin średniowiecznych, a także współczesnych pozostałych jako spuścizna ponad trzydziestoletniej historii Biennale w Lozannie. Wcześniej prowadziła zajęcia z muzeologii w ramach szwajcarskiego oddziału ICIM – Międzynarodowej Rady Muzeów, pracowała w Fondation de l'Hermitage w Lozannie oraz jako ekspert w genewskim oddziale Christie`s.

Jako dyrektor Fundacji Toms Pauli zorganizowała liczne wystawy prezentujące zbiory fundacji, a także przygotowywała katalogi i publikacje na ich temat, w tym ostatnią, podsumowującą 33 lata Biennale w Lozannie. Prowadzi badania na temat historii tkaniny i roli tkaniny współczesnej.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)
Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.