WYSTAWY PLANOWANE


 

Już wkrótce otwarta dla zwiedzających będzie nowa wystawa stała "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie".

Wystawa przybliży historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi od 1820 do 1989 roku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Narracja prezentuje mikrohistorie łodzian oparte na badaniach archiwalnych. Szczególnie dokładnie zbadane zostały dzieje rodzin, których historie stały się inspiracją dla poszczególnych fragmentów ekspozycji. Kuratorzy wystawy przeprowadzili także wywiady, które są zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Wywiady indywidualne dotyczą zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej – głównie warunków życia, mieszkalnictwa, przedmiotów codziennego użytku, ale też wspomnień związanych z samym miastem jako przestrzenią życia jego mieszkańców. W każdym domu – obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i rzemieślniczych z danego okresu – znajdą się pomieszczenia kontekstu, wypełnione materiałami archiwalnymi i eksponatami, odnoszące ukazane mikrohistorie do szerszych realiów historycznych, społecznych i kulturowych.

Mikrohistorie nie doczekały się jeszcze jednoznacznej naukowej definicji, ale z pewnością są ważnym opisem niewielkich przestrzeni terytorialnych i czasowych, skoncentrowanym na zagadnieniach: życia codziennego, świadomości, przekonań, obyczajów członków społeczności lokalnych.

Mikrohistorie dają szansę na głębsze zrozumienie własnej tożsamości, pozwalają zaprezentować to, co w głównym nurcie nauki i edukacji często jest pomijane – życie społeczne, rodzinne, codzienne. Dla publiczności są zaś atrakcyjnym rozwinięciem historii regionu, pozwalają widzom odwołać się do własnych i rodzinnych wspomnień, lokalnej tożsamości. Dla społeczności łódzkiej, od lat 20-tych XIX wieku osią tej tożsamości jest przemysł włókienniczy i wszystko, co z nim związane. Dla zwiedzających te mikrohistorie są jak wehikuł czasu – pozwalają współuczestniczyć w dawnej rzeczywistości, doświadczyć małych światów „innych ludzi”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

     

 

Dowiedz się więcej