Grupy zorganizowane


 

TRZYMAJ FASON

Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo?

A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealnye rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.

 

STUK! STUK! STUK! TAK DZIAŁA DRUK

Warsztat, na którym nie będziemy działać standardowo, a już na pewno myśleć SZABLONOWO. Nauczymy się rozpoznawać przedmioty po kształtach i śladach, jakie zostawiają na płaszczyźnie. Używając cebuli, zgniecionej gazety, czy własnoręcznie zrobionej matrycy zadrukujemy powierzchnię tworząc niepowtarzalne wzory.

 

STWÓRZ TEN WĄTEK

Opowiadacie niestworzone historie? Słowo WĄTEK niezaprzeczalnie kojarzy Wam się z filmem, a nie układem nitek biegnącym w poprzek tkaniny? Na warsztacie połączymy jedno z drugim, tkając filmowy scenariusz. Co z tego będzie, jak to się skończy i co w tym wszystkim do powiedzenia będzie miał KOLAŻ przekonacie się razem z nami.

 

nie LEN się w muzeum

Czy len się leni? Czy sam się rozpleni? Czy zmultiplikuje się w muzeum przestrzeni?

Na warsztacie z pewnością lenić się nie będziemy! Zaczniemy wyprawą na Kresy, gdzie siejąc, międląc, czesząc i kręcąc, poznamy len od podszewki, a używając metody kopiuj-wklej stworzymy prace inspirowane tkaninami wileńskimi. Uwaga! Zajęcia zdecydowanie dla pracusiów.

Warsztat towarzyszy wystawie „Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”.

 

OD RĘCZNIKA DO PAMIĘTNIKA

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość? A gdyby się okazało, że ręczniki wcale nie służą do wycierania, tylko do pamiętania! Na warsztacie nie używając słów, ograniczając narzędzia do kredek i nożyczek, wyposażeni w wiedzę o barwach,  zilustrujemy, a następnie z-ręcznie zaszyfrujemy historie, tajemnice, marzenia.

Warsztat inspirowany wystawą "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska".

 

SEN NA JAWIE

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami? A gdyby tak  w nasze ręce wpadł niewidzialny atrament i magiczna farba, które dostrzec można dopiero przy sprzyjającej pogodzie? Jak tworzyć nie widząc efektów swojej pracy? Czy w takich warunkach może powstać dzieło sztuki? Warsztat rozpoczniemy rozmową o formie, sprawdzimy w praktyce czy jesteśmy w stanie rozpoznawać przedmioty tylko po kształtach. Następnie używając świecy i farb stworzymy wspólną wielkoformatową pracę czerpiąc inspiracje z wyobraźni i tkanin prezentowanych na wystawie „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”.

 

W TWÓRCZYM SZALE

Rezygnujemy z płótna, kartek i tektury, zdecydowanie stawiamy na szyfon! Na sali warsztatowej wyposażymy Was w specjalne farby do tkanin i pozwolimy zmalować  wszystko, na co tylko przyjdzie Wam ochota. Na zajęciach z czystym sumieniem, możecie dowolnie mieszać barwy, wychodzić za linię, eksperymentować z ilością nakładanego koloru, im więcej tym lepiej! Ograniczenie jest tylko jedno – malujemy na szyfonie.

 

HISTORIA GRUBYMI NIĆMI SZYTA

Czy historię można opowiedzieć bez słów?

Pewnie, że tak! Przekonają się o tym uczestnicy warsztatu "Historia grubymi nićmi szyta". Będzie dużo wymyślania, rysowania, upraszczania, a na koniec każdy, używając jedynie długiej nitki, stworzy własną obrazkową opowieść.

 

AKCJA APLIKACJA

Czy aplikacja w dzisiejszych czasach funkcjonuje tylko w smartfonie? A co powiecie na aplikacje analogową? A co dziwniejsze aplikację wykonaną z tkanin, guzików, wełny czy nici? Wbrew pozorom nie jest to aż tak nieprawdopodobne. Na warsztacie odczarujemy dzisiejsze znaczenie słowa APLIKACJA, stworzymy pejzaże, portrety, martwe natury, nie używając żadnych zdobyczy współczesnej techniki!

 

       W RAMACH SZTUKI

Na warsztacie nie wyjdziemy po za ramy! Aczkolwiek nie będziemy się trzymać utartych schematów. Przekonamy się, że choć ludzie tkają od tysięcy lat, to podstawowe zasady tkania nigdy się nie zmieniły! Każdy z uczestników warsztatu wykona miniaturę tkacką według własnego projektu, korzystając z materiałów dostępnych na zajęciach.

           

Dowiedz się więcej


Uczestnicy indywidualni

Opis zajęć przygotowanych z myślą o indywidualnych gościach muzeum.