Grupy zorganizowane


 

TRZYMAJ FASON

Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo?

A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.

 

STUK! STUK! STUK! TAK DZIAŁA DRUK

Warsztat inspirowany wystawą NARZĘDZIA I MASZYNY WŁÓKIENNICZE W ZBIORACH CENTRALNEGO MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

Warsztat, na którym nie będziemy działać standardowo, a już na pewno myśleć SZABLONOWO. Nauczymy się rozpoznawać przedmioty po kształtach i śladach, jakie zostawiają na płaszczyźnie. Używając cebuli, zgniecionej gazety, czy własnoręcznie zrobionej matrycy zadrukujemy powierzchnię tworząc niepowtarzalne wzory.

 

STWÓRZ TEN WĄTEK

Warsztat inspirowany wystawą TRWAŁOŚĆ TKANINY. MIĘKKIE MEDIUM W PRACACH EWY MARII PORADOWSKIEJ-WERSZLER

Opowiadacie niestworzone historie? Słowo WĄTEK niezaprzeczalnie kojarzy Wam się z filmem, a nie układem nitek biegnącym w poprzek tkaniny? Na warsztacie połączymy jedno z drugim, tkając filmowy scenariusz. Co z tego będzie, jak to się skończy i co w tym wszystkim do powiedzenia będzie miał KOLAŻ przekonacie się razem z nami.

 

nie LEN się w muzeum

Warsztat inspirowany wystawą NOSTALGIA ZA KRESAMI. LUDOWA TKANINA WILEŃSKA, POLESKA I HUCULSKA

Czy len się leni? Czy sam się rozpleni? Czy zmultiplikuje się w muzeum przestrzeni?

Na warsztacie z pewnością lenić się nie będziemy! Zaczniemy wyprawą na Kresy, gdzie siejąc, międląc, czesząc i kręcąc, poznamy len od podszewki, a używając metody kopiuj-wklej stworzymy prace inspirowane tkaninami wileńskimi. Uwaga! Zajęcia zdecydowanie dla pracusiów.

 

OD RĘCZNIKA DO PAMIĘTNIKA

Warsztat inspirowany wystawą NOSTALGIA ZA KRESAMI. LUDOWA TKANINA WILEŃSKA, POLESKA I HUCULSKA

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość? A gdyby się okazało, że ręczniki wcale nie służą do wycierania, tylko do pamiętania! Na warsztacie nie używając słów, ograniczając narzędzia do kredek i nożyczek, wyposażeni w wiedzę o barwach,  zilustrujemy, a następnie z-ręcznie zaszyfrujemy historie, tajemnice, marzenia.

 

SEN NA JAWIE

Warsztat inspirowany wystawą CZAR JAWY-BATIK. TRADYCYJNE TKANINY INDONEZYJSKIE

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami? A gdyby tak  w nasze ręce wpadł niewidzialny atrament i magiczna farba, które dostrzec można dopiero przy sprzyjającej pogodzie? Jak tworzyć nie widząc efektów swojej pracy? Czy w takich warunkach może powstać dzieło sztuki? Warsztat rozpoczniemy rozmową o formie, sprawdzimy w praktyce czy jesteśmy w stanie rozpoznawać przedmioty tylko po kształtach. Następnie używając świecy i farb stworzymy wspólną wielkoformatową pracę czerpiąc inspiracje z wyobraźni i tkanin prezentowanych na wystawie.

 

W TWÓRCZYM SZALE

Warsztat inspirowany wystawą CZAR JAWY-BATIK. TRADYCYJNE TKANINY INDONEZYJSKIE

Rezygnujemy z płótna, kartek i tektury, zdecydowanie stawiamy na szyfon! Na sali warsztatowej wyposażymy Was w specjalne farby do tkanin i pozwolimy zmalować  wszystko, na co tylko przyjdzie Wam ochota. Na zajęciach z czystym sumieniem, możecie dowolnie mieszać barwy, wychodzić za linię, eksperymentować z ilością nakładanego koloru, im więcej tym lepiej! Ograniczenie jest tylko jedno – malujemy na szyfonie.

 

HISTORIA GRUBYMI NIĆMI SZYTA

Czy historię można opowiedzieć bez słów?

Pewnie, że tak! Przekonają się o tym uczestnicy warsztatu "Historia grubymi nićmi szyta". Będzie dużo wymyślania, rysowania, upraszczania, a na koniec każdy, używając jedynie długiej nitki, stworzy własną obrazkową opowieść.

 

AKCJA APLIKACJA

Czy aplikacja w dzisiejszych czasach funkcjonuje tylko w smartfonie? A co powiecie na aplikacje analogową? A co dziwniejsze aplikację wykonaną z tkanin, guzików, wełny czy nici? Wbrew pozorom nie jest to aż tak nieprawdopodobne. Na warsztacie odczarujemy dzisiejsze znaczenie słowa APLIKACJA, stworzymy pejzaże, portrety, martwe natury, nie używając żadnych zdobyczy współczesnej techniki!

 

W RAMACH SZTUKI

Warsztat inspirowany wystawą NARZĘDZIA I MASZYNY WŁÓKIENNICZE W ZBIORACH CENTRALNEGO MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

Na warsztacie nie wyjdziemy po za ramy! Aczkolwiek nie będziemy się trzymać utartych schematów. Przekonamy się, że choć ludzie tkają od tysięcy lat, to podstawowe zasady tkania nigdy się nie zmieniły! Każdy z uczestników warsztatu wykona miniaturę tkacką według własnego projektu, korzystając z materiałów dostępnych na zajęciach.

 

KOLOROWE WZORY – WZORZYSTE KOLORY

Warsztat inspirowany wystawą SPRUSIAK, JAKIEGO NIE ZNAMY

Czy kolor może być wesoły lub smutny? Czy czerwień działa tylko na byka? Czy odpowiednia kolorystyka stroju może podkreślić naszą urodę? W trakcie warsztatów zetkniemy się z niemal tajemną wiedzą na temat tego jak barwy wpływają na nasz nastrój i wizerunek. Wykorzystując wielokolorowe tkaniny o zróżnicowanej fakturze stworzymy kompozycje abstrakcyjne, które z powodzeniem mogłyby stanowić dekorację ubrania. Dowiemy się też, dlaczego kolor wymaga odwagi!

 

A’ LA SPRUSIAK

Warsztat inspirowany wystawą SPRUSIAK, JAKIEGO NIE ZNAMY

Na cienkim cieście czy na grubym? Cztery sery, a może wegetariańska? Z sosem czy bez? Klasyczne składniki, czy jednak odrobina koloru i abstrakcji? Czy istnieje jakiś związek między pizzą, a wzorem na tkaninie? Od wiedzy o tkaninie przemysłowej, wzorach i raportach przejdziemy do wyrabiania, wałkowania, wykrawania, krojenia i malowania własnej pizzy, na koniec ułożymy unikatowe menu, którego nie powstydziłaby się najlepsza włoska pizzeria. W końcu je się również oczyma!

 

WIELKI OGRÓD

Warsztat inspirowany wystawą SPRUSIAK, JAKIEGO NIE ZNAMY

Mały przydomowy ogródek, park, arboretum, a może ogród botaniczny? Czy to wszystko może znaleźć się w muzeum? Udowodnimy że tak! W końcu nie bez znaczenia jest stwierdzenie, że sztukę się UPRAWIA. Wykorzystując dostępne na sali warsztatowej narzędzia do rysowania – te bardziej i mniej oczywiste, odkryjemy tajemnice wielkiego ogrodu, zainspirowani tkaninami zaprezentowanymi na wystawie „Sprusiak jakiego nie znamy”.

 

Kontakt do Działu Edukacji: 

nr tel. 500 527 855, 42 684 61 15 

edukacja@cmwl.pl

Dowiedz się więcej


Uczestnicy indywidualni

Opis zajęć przygotowanych z myślą o indywidualnych gościach muzeum.